hrad lietava mNa severnom hrebienku Strážovských vrchov, medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná sa rozprestierajú rozsiahle zachované zrúcaniny hradu Lietava. Bol postavený pravdepodobne po roku 1241 ako vojenské centrum. Počiatky hradu spadajú do konca 13. storočia, zásluhy na vybudovaní pripisujú predkom Balašovcov. V rokoch 1300-21 sa hrad spája s menom Matúša Čáka, po smrti trenčianskeho oligarchu v roku 1321 pevnosť obsadilo kráľovské vojsko Karola Róberta a Lietava sa dostala pod správu kastelánov koruny, neskôr patril kráľovi Žigmundovi. V roku 1360 Ľudovít Veľký hrad i prislúchajúce panstvo daroval Štefanovi Bebekovi. Počas vlastníctva Pavla Kinižiho (1475-1494) sa realizuje najrozsiahlejšia prestavbu hradu. Výrazné renesančné zásahy uskutočnil pri prestavbe v 16. storočí Mikuláš Kostka.

Posledným významným pánom žijúcim na Lietave bol uhorský palatín Juraj Thurzo začiatkom 17. storočia. Lietava slúžila Thurzovcom na uskladnenie cenností, rodinného archívu a v nepokojných časoch tiež ako prechodné, bezpečné sídlo pri povstaní. Neskôr pre majetkové spory strácal význam a postupne chátral. V rokoch 1870-73 tunajšie majetky kúpil barón Popper. Hrad sa pyšne vypína nad krajinou a je z neho nádherný výhľad do okolia. Hradné múry jednotlivých objektov stoja dodnes do značnej výšky. O sanáciu a konzerváciu hradu sa snaží Združenie na záchranu Lietavského hradu, občianske združenie, ktoré v roku 2008 získalo hrad do vlastníctva. Jadro hradu tvorila veľká hranolová veža, situovaná čelom k šiji prístupového hrebeňa. Severne od nej bolo opevnené nádvorie horného hradu s palácom a ďalšími objektmi. Hradné opevnenie sledovalo členitý tvar terénu. Na jeho východnej strane umiestnili gotickú kaplnku. Jadro hradu obklopuje prvé veľké predhradie, prístupné bolo hranolovou vstupnou vežou s bránou. Na JV od nej stojí veľká obytná budova s oblým nárožím s kamenným rámovaním a reliéfom erbu. Na severozápadnom nároží postavili veľkú okrúhlu baštu a na SV valcovitú vežu. Na tomto nádvorí sa nachádzali obytné a hospodárske budovy. Druhé predhradie chránilo areál od S a Z. Prístupné bolo ďalšou veľkou hranolovou vežou s padacím mostom, jeho bezpečnosť zvyšovala i priekopa, spevňovala ho polygonálna bašta a oblá veža.

Na západnej strane hradu, na oblej skale pod vežou horného hradu je vytesaný nenápadný nápis v tajomnom písme. Tesali ho tu vraj postupne bosorky, ktoré sa tu stretávali a prinášali obete svojej bohyni Lade. Podľa nej dostal hrad aj pôvodné meno, ktoré sa však postupom času trocha zmenilo na dnešnú Lietavu.

Na hrad možno vystúpiť po zelenej turistickej značke z obce Lietavská Svinná za 30 minút alebo po modrej turistickej značke z obce Lietava za 45 minút.