oponice hrad mNa lesnatom návrší pohoria Tribeč nad obcou Oponice ležia zrúcaniny rovnomenného hradu. Hrad založil v 13. storočí syn Petra z rodu Čák. V roku 1430 ho dobyli a poškodili husitské vojská, ktoré ho hneď opravili. Vlastníctvo sa čoskoro sústredilo v rukách Matúša Čáka Trenčianskeho a ten ho ďalej rozširoval. Len čo v marci roku 1321 obávaný trenčiansky oligarcha vydýchol naposledy, jeho hrady obsadilo kráľovské vojsko.

Výmenou za čeklíske hradné panstvo Oponický hrad pripadol magistrovi Petrovi zo Stráž. Stal sa ich trvalým sídlom, podľa ktorého od roku 1411 začali používať prídomok de Appon (z Oponíc), ten sa zmenil na priezvisko významného šľachtického rodu Apponiovcov. Práve tento rod sa pričinil o zveľaďovanie hradného panstva i hradu. Ten sa stal spoľahlivým útočiskom, ktoré využívali i okolité šľachtické rodiny, najmä v období ohrozenia husitmi. V priebehu 15. storočia si jednotliví členovia rodu postavili pod hradom pohodlné sídla – kúrie, kde trvalo bývali. Obsadenie veľkej časti maďarskej nížiny Osmanmi donútilo Benedikta Apponiho k obnove a účinnejšiemu zabezpečeniu Oponického hradu. Po roku 1542 na západnej strane predhradia vybudovali murované opevnenie s vysunutou delovou baštou.

V priebehu 16. a 17. storočia bol ako súčasť protitureckej obrannej línie viackrát obnovený. Dlhoročné spory jeho hlavných majiteľov - Apponyiovcov prispeli k jeho zániku, hrad definitívne opustili už v roku 1645. Žili pod ním v kaštieľoch. V roku 1645 bleskom zasiahnutý hrad vyhorel. To už rodina pána Blažeja obývala veľký kaštieľ v dedine. Posledná historická úloha hradu je spätá s povstaním Františka II. Rákociho, cisárske vojská hrad celkom znivočili. Hradné ruiny vymedzujú holé obvodové múry okolo nádvoria hradu. Rozoznateľná je veľká veža opevnenia a časti konštrukcií hradných palácov a hospodárskych budov.

Oponický hradný pán mal šťastné manželstvo. No predsa sa zapozeral do krásnej mladej devy z dediny. Vôbec ho netrápilo, že tá je už zasnúbená. Dal ju priviesť na hrad, kvôli čomu ho jeho manželka opustila. No prv, ako sa stihol znova oženiť, hrad navštívil kráľ Matej, ktorý sa hneď zaľúbil do krásnej devy. Dal to najavo a na hrade sa zdržal dlhší čas. Devu si nakoniec z hradu odviedol, ale samozrejme ostala iba jednou z jeho mileniek. Nakoniec ju vydal za svojho rytiera. Hradný pán ostal sám, bez oboch žien. A dnes možno stretnúť smutného ducha hradného pána, ako za dažďa blúdi po hrade a oplakáva dve krásne stratené ženy.
Na hrad sa možno dostať z obce Oponice po zelenej turistickej značke za 50 minút. Cesta vedie okolo zrekonštruovaného Oponického kaštieľa, v ktorom sa nachádzala legendárna Apponyiovská knižnica. Určite sa ho oplatí navštíviť, ako aj druhý kaštieľ v obci s muzeálnou expozíciou o poľovníctve.