hrad gymes mNa skalnatom vrchole kopca Dúň sa nachádzajú zďaleka viditeľné zrúcaniny Gýmešského hradu. Pravdepodobne bol postavený v r. 1253 - 1270 Ondrejom, synom Ivanka. Rozšírený bol v 13. storočí, takto ho získal aj M. Č. Trenčiansky. Za svoje činy si Blažej Forgáč okrem iného žiadal vrátenie Gýmeša do vlastníctva rodu, čo v roku 1388 potvrdil i kráľ Žigmund. Za panstva Forgáčovcov bol v 15. storočí značne rozšírený a dostavaný. Až v roku 1576 hrad Gýmeš zničili Turci. V roku 1613 ho dal opraviť s veľkými nákladmi Žigmund Forgáč. Hrad zničili Turci, ale v roku 1663 bol obnovený, na južnej najviac ohrozenej strane postavili nové opevnenie s delovými baštami . Stavebné práce na hrade prebiehali aj v 18. storočí. Do tohto obdobia sa datuje premena gotického paláca na rodovú kryptu Forgáchovcov s kaplnkou. Panstvo ho opustilo v polovici 19. storočia a odvtedy pustne. Dnes sa obnove venuje Občianske združenie Castrum Ghymes.

Na Ponitrie doľahli ťažké časy. Pustošivé tatárske hordy sa dostali až pod hrad Gýmeš. Začali ho dobýjať. Darmo sa hrdinská posádka udatne bránila, každým dňom ich bolo menej. Hradný pán i pani tušili, že už dlho nevydržia. Hradná pani sa denne modlila v kaplnke pred obrazom Panne Márii, aby ich zachránila. Nebolo tomu inak ani v deň, keď Tatári prevalili hradnú bránu a dostali sa na hradné nádvoria. Vtom hradná pani začula od obrazu čudný šelest. Následne vonku udrel silný hrom a všetko sa zahalilo do hustých červených mrakov. Z oblohy sa spustil červený dážď a ten zázračne zapaľoval šaty tatárskych votrelcov. V momente zavládla v ich radoch panika a zutekali z hradu i Ponitria. Za dve hodiny už na Gýmeši nebola po nich ani stopa, búrka sa pominula a svietilo slniečko. Hradný pán vedel, že ich zachránila nezlomná viera jeho manželky a spolu s ňou sa odišiel i on poďakovať do kaplnky Panne Márii za pomoc.
Ťažko posudzovať zdravie miestneho, posledného, náruživého starého mládenca, grófa Karola Forgáča (1825-1911), po ktorého smrti sa prihlásilo na súde 46 matiek o podiel na dedičstve pre svojich ľavobočkov. Údajne ich bolo oveľa viac a román Laca Zrubca – Gýmešský hárem uvádza až „80 mladučkých grófiek“.

Na hrad sa možno dostať pešo po žltej turistickej značke z obce Kostoľany pod Tríbečom za 45 minút alebo od vodnej nádrže Jelenec za rovnakú dobu.