hrad likava mNa úpätí Predného Choča, 1 km od obce Likavka sa nachádzajú zakonzervované zrúcaniny rovnomenného hradu. Jeho hlavnou úlohou bolo strážiť dôležitú cestu z Považia na Oravu a do Poľska. Bol postavený v rokoch 1335-1341 a vybudoval ho zvolenský župan Donč. Husiti ho ovládli v rokoch 1431-34, potom patril Huňadyovcom. V 15. storočí bol prestavaný a po zbúraní Liptovského hradu sa stal strediskom kráľovských majetkov. Viackrát striedal majiteľov, istú dobu patril Illésházyovcom aj Tökölyovcom. Posledne menovaní hrad v druhej polovici 17. storočia prebudovali na prepychovú súkromnú rezidenciu. V roku 1670 bol značne poškodený cisárskym vojskom.

hrad likava 2 mV roku 1707 v bitke medzi Rákocziho povstalcami a cisárskymi vojskami bol zničený. Architektúra hradu je cenným svedectvom obdobia neskorej gotiky a renesancie, palácový komplex sa radí medzi najvyššie stavby svojho druhu na Slovensku. K pôvodnému jadru hradu bol po roku 1435 pristavený dolný hrad, v 2. polovici 15. storočia gotický horný hrad a po roku 1533 upravený v renesančnom štýle. Rozsiahle stavebné úpravy boli vykonané v rokoch 1642 – 1700, kedy bolo vybudované nové opevnenie s 5 baštami. Dnes sa o jeho obnovu stará Liptovské múzeum v Ružomberku. V Hunyadyho bašte je zriadená stála expozícia dejín hradu.

O hrade koluje viacero povestí. Bol tu väznený Juraj Jánošík a údajne tu niekde zanechal odkaz o tom, kde ukryl svoje poklady. Podľa ďalšej povesti jeho poklady objavil hradný pán so svojim čeľadníkom a na hrade ich zakopali. Aby čeľadník neprezradil miesto úkrytu, hradný pán ho sťal. Na druhý deň však sám padol v boji a tak je miesto úkrytu pokladu dodnes neznáme. Stráži ho však mŕtvy čeľadník, ktorý o polnoci blúdi hradom s hlavou pod pazuchou.

Na hrad možno vystúpiť po červenej turistickej značke z obce Likavka za 30 minút.