Neveľké zrúcaniny hradu vytvárajú krásnu dominantu nielen obce, ale celých Bielych Karpát. Hrad bol postavený koncom 13. storočia ako pohraničný, obranný, na ochranu obchodnej cesty vedúcej na Moravu. Začiatkom 14. storočia sa ho na prechodný čas zmocnil Matúš Čák Trenčiansky. Po roku 1321 sa hrad dostal opäť do rúk panovníka. V roku 1432 ho obsadili husiti. V 16. storočí patril lúpežným rytierom Podmanickým, v ich šľapajach pokračoval i ďalší vlastník Michal Telekessy, ktorý neváhal ukradnúť aj dary zaslané cisárovi Rudolfovi do Prahy. Lúpeže ho nakoniec stáli vlastný krk. V roku 1616 Lednicu vyženili Rákocziovci. Hrad trpel stavovskými vojnami, v roku 1710 ho počas kuruckých vojen cisárske vojská podpálili a odvtedy je v ruinách. O hrad sa od roku 2004 stará a o jeho záchranu sa pokúša Donjon - Historicko-astronomická spoločnosť v spolupráci s obcou Lednica. Hrad, postavený na strmom brale, sa skladal z troch od seba odstupňovaných častí a bol takmer neprístupný.

V malom, nižšie položenom predhradí boli obranné bašty, väznica, miestnosť pre drábov, maštaľ pre kone, voziareň a kováčska dielňa. Vedľa nej boli schody k druhému padaciemu mostu, ktorý umožňoval vstup do skalného tunela. Až neskôr tu vybudovali delovú baštu. Tunel bol jediný prístup na nádvorie stredného hradu, kde boli hlavné palácové stavby, obytné budovy pre služobníctvo, hospodárske miestnosti, sklady a byt kastelána. V najvyšších miestnostiach stredného hradu boli schody do veže, z ktorej sa dalo prejsť na plošinu, kde začínali i do skaly vytesané schody na najvyššie položenú prírodnú pozorovateľňu. Hrad je zvláštnym príkladom architektúry. Do vnútornej časti hradu postavenej na strmých bralách sa dá dostať len cez viac metrov dlhý tunel vysekaný do skál vo výške 5-6 metrov. Z tohto miesta k hlavnej bašte, pozorovateľni vedie 80 kamenných schodov.
Krásna Katarína mala zásnuby v lednickom kostole. Avšak neľútostný hradný pán si uplatnil právo prvej noci. Dal ju odviesť na hrad a obliecť do krásnych bielych šiat. Katarína mu však v noci unikla z hradných komnát a aby sa mu nemusela oddať, skočila z hradieb do hlbín. Na mieste jej skonu v skalách pod hradom dedinčania umiestnili drevený kríž. Jej duch už nasledujúcu noc strašil hradného pána a od tej doby aj viacerých návštevníkov hradu, ktorým sa podvečer v letných mesiacoch zjavil v jasných snehobielych šatách. Odvtedy ho nazývajú lednickou bielou paňou.

Na hrad sa možno dostať chodníkom priamo z obce Lednica, výstup trvá asi 15 minút. Na hrade sú i v hrane skaly vysekané povestné schody na hradnú pozorovateľňu.